Ako si poradiť s úpravou vlasov?

19.06.2020

Výber správneho hrebeňa je na oko jednoduché, no nie je tomu tak. Každý hrebeň má inú veľkosť, jemnosť a pevnosť, a preto je nutné vedieť presne, na aký účel, prípadne typ vlasov ho potrebujeme. Takisto aj voľba správneho produktu na vlasy nie je jednoduchá, no je kľúčová k zdravo a dobre vyzerajúcim vlasom. 

Česaním sa vyhladí vrchná vrstva vlasu a vlasy sa rozčešú. Lenže pre to správne rozčesanie je veľmi dôležitý aj výber kefy alebo hrebeňa. Preto by ste mali pri nákupe dbať na Váš typ vlasov. Čím sú vlasy jemnejšie, tým musí byť jemnejšia aj kefa. Prírodné štetinky síce šetria vlasy, ale husté vlasy neskrotia. Najlepšou voľbou je preto výber kefy s prírodnými a umelými štetinami, takého tvaru, aby sa dobre  dala uchopiť. Štetiny by mali byť zalomené a nie blízko pri sebe pre menšie riziko poškodenia vlasu. 

1. Fénovanie

Fénovanie je jedným z najzákladnejších spôsobov úpravy vlasov. Vyzerá jednoducho a neškodne, ale ak si pred fénovaním  budete česať vlasy kefou pravidelne, tak vlasy dokážete zničiť. Pre takúto úpravu vlasov je vhodná guľatá kefa. Táto kefa zmierni poškodenie a zaručí rovnomerné vyfénovanie. Hovorí sa, že fénovanie vlasov poškodzuje vlasy, no je to pravda len z polovice. To, čo vlasy ničí je horúci vzduch. Fénovať by sa malo aspoň zo vzdialenosti 10 cm, na čo najslabšej teplote, prípadne s kvalitným fénom, ktorý dbá na ochranu vlasov a jeho súčasťou je difuzér alebo ionizátor. Fénovaním si zároveň dokážete vytvoriť objem a vhodný tvar účesu pred ďalšou úpravou. 

Pri fénovaní je dobré využiť aj tú správnu techniku. Pre najrýchlejšie vysušenie vlasov je dobré si vlasy rozdeliť do viacerých častí. Tieto časti s vlasmi by mali byť vypnuté do hora, ktoré sa najlepšie uchytia pinetkami. Odporúčame kvalitné pinetky, ktoré používajú aj profesionálny kaderníci.

2. Pravidelná úprava počas dňa

Pri pravidelnej úprave je dôležitá pologuľatá kefa, ktorá zaručí rýchlu úpravu a zároveň predchádza zamotaniu vlasov. Zauzlené vlasy sú nočnou morou každej ženy a nemali by sa podceňovať. Z malej kudlinky sa po pár nešikovných pohyboch môže stať veľká, ktorá sa už nebude dať rozčesať. 

3. Zložitejší styling

Pri zložitejšej úprave vlasov je vhodná kovová kefa, ktorá má dlhé plastové zuby. Jemne prechádza vlasmi a prevzdušní korienky, pričom zaistí objem účesu. Takisto ako pri ostatných, by sa táto kefa nemala používať na inú úpravu.

4. Hrebene

Veľa hrebeňov dokáže pomôcť najmä pri rozmotávaní, farbení vlasov atď. Je však vhodnejšie používať kefy, ktoré menej poškodzujú vlasy a sú lepšie pre ich úpravu.


Ďalej si predstavíme najdôležitejšie produkty pre čistenie a vyživenie vlasov pri vlasovej hygiene. Vlasová hygiena je rovnako dôležitá ako celková hygiena tela. Z vlasov pravidelnou hygienou odstraňujeme prach, pot a mikroorganizmy, ktoré sa v nich počas niekoľkých dní zhromaždili. Preto na tento proces musíme používať produkty, ktoré vlasy od nich očistia. 

1. Šampón

Šampón je ten najdôležitejší z hľadiska očistenia vlasov. Očistí a odmastí vlasy od všetkej špiny a mazu. Jeho použitím dokážeme zlepšiť kvalitu vlasov, obnoviť ich štruktúru, dodať lesk, zjemniť ich a aj ochrániť pred vyblednutím farby. Ak si ich vyberáme v obchode, musíme dávať pozor na látky, ktoré obsahujú. Ak majú veľké množstvo sulfátov a parabénov, tak sú väčšinou nekvalitné a dokážu dlhodobo poškodiť vlasy. Tie, ktoré ale obsahujú veľa keratínu sú naopak kvalitné.

2. Kondicionér

Kondicionér dokáže posilniť výsledky šampónu. Pri jeho výbere je potrebné dbať na množstvo silikónov v zložení, ktoré vlasy a ich štruktúru ničia.

3. Oleje, masky, kúry

Pre najlepšie vyživenie vlasov určite vyskúšajte olejčeky a masky. Predstavte si ich ako bujóny. Majú veľmi silnú chuť a dokážu urobiť zázraky, a práve tak isto je to s hydratačnými a výživnými vlasovými doplnkami. Oleje obsahujú veľké množstvo látok, ktoré sú vyživujúce pre vlasy a ich stavbu. Masky môžu robiť zázraky pri pravidelnom používaní (ktoré by kondicionér urobil za niekoľko týždňov). Kúry u kaderníkov síce môžu stáť viac ako oleje a masky, no majú výraznejší a dlhodobejší efekt. 


Na ceste k optimálnemu stylingu ste sa už určite stretli s chybičkami, ktoré Vám spôsobili problémy. Tieto chyby sa mohli stať zlým spôsobom stylingu, ktorý ste zvolili alebo jeho nesprávnym prevedením. 

1. Lak na vlasy? Ale iba s mierou...

Príliž veľa laku na vlasy okráda vlasy o ich prirodzený lesk a pohyb. Niekedy je to tým, že držíte lak pri použití príliš blízko pri hlave. Ak sa niečo takéto stane, netreba podliehať panike. Treba česať, česať a česať, do vtedy, kým z vlasov nedostanete poslednú kvapku laku. Ako poznať, že ste česali až príliš silno? Ak začne padať z vlasov prach, ktorý je veľmi jemný, určite treba prestať.

2. Tupírovať iba opatrne!

Tupírovanie vlasov hrubým hrebeňom patrí pre mnoho žien ku každodennej úprave. Tupírovanie vlasu však zdrsňuje šupinovitú vrstvu vlasu a dlhodobo ju poškodzuje, pretože sú pri tejto metóde vlasy silno tlačené k sebe a navzájom sa splietajú. Keď potom príde ešte aj každodenná dávka laku, aby naše umelecké dielo vydržalo, prirodzenosť a vitalita sa z vlasov vytratí. Ak chcete tupírovať vlasy šetrnejšie, použite svoje prsty a vlasy zamotajte. 

3. Prirodzenosť nadovšetko!

Nepriateľ mladistvého účesu je prílišná dokonalosť. Rozlúčte sa s perfektnými vlasmi, ak chcete ľahký a prirodzený styling. Aj jednoduchý vysoký chvost dokáže poškodiť korienky a trvalo poškodiť vlasy. Ak máte takýto druh účesu v obľube, doporučujeme taký chvost, ktorý nebude zaťažovať vlasy počas celého dňa. Ak máte dlhé vlasy, niekedy stačí iba jemne natočiť vlasy a Váš mladistvý a prirodzený vzhľad je na svete. 

Niekedy aj tie najjednoduchšie rady dokážu zázraky. Budeme radi ak sa v komentároch podelíte o Vaše rady a skúsenosti :)


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky